Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK aktualitātes

  • PDF
  • Drukāt
  • E-pasts

 

Ģeogrāfiskā spēlē

23. maijā skolā notika ikgadējā ģeogrāfiskā spēle starp skolēnu un skolotāju komandām. Jau trešo gadu spēlē piedalījās arī Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem komanda.

Kam jautājumi par kosmosu, pasauli, kontinentiem un Latviju tika grūtāki, kam vieglāki, kam pārsteigums nesa vairāk punktu uz metamā kauliņa, to noteica veiksme. Kam intuīcija, zināšanas un pieredze lielāka, tiem punkti krājās ātrāk.

Visi spēles dalībnieki uzzināja daudz interesantu faktu, draudzīgi strādāja komandā un guva daudz pozitīvu emociju. Spēles prieks un azarts valdīja no pirmā līdz pēdējajam jautājumam.

Spēles gaitā pieredze guva pārsvaru, un punktu kopskaits lielāks skolotāju komandai, mazāks mūsu skolēnu komandai un viesu komandai.

Erudītākie spēles dalībnieki kļuva par nominantiem – „Skolēnu komandas gudrinieks” un „Skolotāju komandas stūrakmens”.

Paldies dalībniekiem par spēles azartu un kolēģiem par spēles organizēšanu!


Tehnoloģiju un zinātņu pamatu
MK vadītāja, skolotāja Baiba Sedlova

 


 

 


 

Mācību ekskursija dabā

5. maijā  5. – 8. klašu skolēni devās dabā un iepazīt Latvijas dabas daudzveidību un unikalitāti.

Kalsnavas arborētums

Otra lielākā un skaistākā dekoratīvo koku un krūmu kolekcija Latvijā.140 ha platībā ar 2500 kokaugu sugu dažādību. Lieliskas mācību un pastaigu takas un skatu tornis (25 m) uz plašo apkārtni. iepazinām savdabīgo pumpuru pasauli. Vieta, kur gūt iedvesmu savam sapņu dārzam.


Lubāna mitraine

iepazinām nelielu daļiņu no Lubāna mitraines (813 km2) līdzenumu ap Latvijas lielāko ezeru – Lubānu. Kopumā teritorijā ezerā un zivju dīķos, purvos novērotas 224 putnu sugas, šeit ligzdo 185 sugas.

Gide Liene mums pastāstīja par ezeru, prezentācijā iepazinām Lubāna mitraines augu un dzīvnieku pasauli, minējām mīklas.


Atkal skatu terase uz apkārtni.

Teirumnīku purva taka

Ietilpst Lubņa mitrainē. Šeit ir 800 m gara augstā purva taka gar ezeru. Interesanti, ka Teirumnīku ezeram ir 3 slāņu dibens, bet dziļums nav nosakāms. Tīrs ūdens, lieliska peldvieta vietējiem iedzīvotājiem. Šeit arī gar ezeru aug Velnarutks – viens no indīgākajiem Latvijas augiem. Teirumnīku purvs ir starptautiskas nozīmes aizsargājama teritorija.

Kristakrūgu skatu tornis

No 2 m augstā skatu torņa paveras brīnišķīgs skats uz Teiču rezervātu – Latvijas lielāko purvu. Patlaban purvs nav pieejams apmeklētājiem putnu migrcijas sezonas dēļ.

„Velna skroderis”

Lielākais akmens Vidzemē (garums 6,4 m, platums 6,0 m, augstums 4,2 m, apkārtmērs – 20 m, tilpums – 100 m3). Kā vēsta teika, velns sēdējis uz šī akmens un lāpījis savas bikses, kuras saplēsis, mēģinot aizbērt tuvumā esošo Aivieksti. Uz akmens ir balstīts trošu tiltiņš.


Mūsu Latvija ir skaista – mūsu iedvesmas zeme!

Vairāk bildes no mācību ekskursijas 05.05.2016. šeit (pieejamas līdz 05.07.2016.).

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK
vadītāja Baiba Sedlova

 

 


 

Meža dienas 2016

21. aprīlī mūsu skolas 5. – 11. klašu skolēni piedalījās meža stādīšanā LVM pasākuma „Meža dienas - 2016” ietvaros. Kopā ar Pārgaujas ģimnāzijas 7.A klasi iestādījām 2500 priedītes 0,8 ha platībā. Mūsu priežu sils augs Kauguru ceļa malā.

Priedes sēklu ieguvei tiek audzētas speciālās audzēs, no kurām izvēlas labākos kokus, uzpotē un no tiem iegūst labākas sēklas. Tālāk sēkliņa sēj un diedzē stādiņus siltumnīcās. vēlāk izstāda uz lauka stādaudzētavās un audzē līdz noteiktam garumam. Rudenī stādāmo materiālu safasē kastēs un sasaldē. Pavasarī 2 nedēļas stādiņi atkūst un tiek stādīti cirsmās, lai atjaunotu mežus. Katram valsts reģionam stādiņi tiek izaudzēti šai pašā reģionā.


Stādīšanas process notiek grupiņās pa trīs – katram savs uzdevums – attāluma mērītājs ar mērkoku, stādiņu stādītājs un zemes pieblietētājs ap stādiņu.


Kad darbiņš tika padarīts, devāmies uz LVM atpūtas vietu Jumaras mežniecībā, kur notika pikniks ar desiņu cepšanu un pasākuma noslēgums, kurā tika pasniegtas arī dažas nominācijas. Mūsu nominanti: Zinošākais – Viktors Kņazkins, Smaidīgākais – Raivis Gončars, Čaklākā – Elīza Geiduka.

Paldies skolotājām Antrai Rozenbergai, Dacei Lediņai, Beātei Balodei un Inai Bankavai par atsaucību un dalību pasākumā!

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK
vadītāja Baiba Sedlova

 

 


 

Lai zaļa Latvija

Vides pulciņa dalībnieki piedalījās ZAAO konkursā „ZAAO glezna”. Konkursa mērķis bija vērst sabiedrības uzmanību uz dabas resursu saudzēšanu, vides aizsardzību un videi draudzīgu rīcību. Gleznas izveidē bija jāizmanto viens no „bezatkritumu” („Zero vaste”) pieejām – Pārveido!  Kolāžas veidošanā izmantojām iepakojuma materiālus (dāvanu papīru, vecus žurnālus un vecus plakātus, zobu bakstāmos kociņus) Mūsu izveidotās gleznas nosaukums – Lai zaļa Latvija. Mērķis: Atbalstīt ozolu stādīšanas tradīcijas atjaunošanu Latvijā.

Darba lielāko daļu paveica 5. klases skolēni (Beatrise Biezbārde,Kristofers Kraze, Kristians Rimša, Elvis Martinsons), taču piepalīdzēja arī 9. a klases skolēni Lelde Kursīte, Laura Makšima un Rolands Pintāns.

5. klases skolēni piedalījās arī ZAAO konkursā ZAAO pastkarte.


 

 


 

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa

No 22. līdz 26. februārim skolā notika tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa.

25. februārī 5. – 11. klašu skolēniem notika pasākums „Mana Latvija” – sacensības starp klašu komandām. Katras klases komandai bija jāveic dažādi uzdevumi 9 stacijās:

1) Latvijas pilsētas,

2) Latvijas Gada dabas simboli,

3) Latviskie tetovējumi,

4) Latvijas augi un dzīvnieki,

5) Lido, pūce, lido,

6) Latvijas kontūra,

7) Aizraujošā Latvija,

8) Ķīniskie uzņēmumi,

9) Raksti glīti un precīzi.

Sadarbība, zināšanas, intuīcija, precizitāte, ātrums un veiksme bija nepieciešama, lai uzvarētu šajās sacensībās.

Uzvarētāji pa klašu grupām:

5. 6. klašu grupā 6. klase un 5./6.D klase,

7. 8. klašu grupā 7. klase,

9. 11. klašu grupā 11. klase.

Pasākuma laikā skolēni pārbaudīja savas zināšanas par Latviju, kā arī ieguva jaunu informāciju.

26. februārī notika tehnoloģiju un zinātņu pamatu mācību olimpiāde.

Pirmajā daļā skolēni strādāja individuāli un pildīja uzdevumus matemātikā, informātikā un dabaszinībās.

Uzvarētāji pa klašu grupām.

5. – 6. klašu grupā:

I vieta – Dārta Elizabete Zariņa

II vieta – Beatrise Biezbārde

III vieta – Kristiāns Rimsā un Atvars Naglis

7. – 8. klašu grupā:

I vieta – Ralfs Liepiņš

II vieta – Miks Avdejevs

III vieta – Madara Zēmele

9. – 11. klašu grupā:

I vieta – Kristaps Razminovičs

II vieta – Lelde Kursīte

III vieta – Viktors Kņazkins

Otrajā daļā skolēni strādāja pāros vai grupās un veidoja prezentācijas par tēmām: „Ūdens”, „Kurināmais”, „Nauda”, „Datu attēlošana”, „Elektrība”, „Metālu sakausējumi”, „Trijstūri” un „Četrstūri”.

Prezentāciju veidošanai tika doti kritēriji un gatavošanas laiks.

Uzvarētāji prezentāciju veidošana:

I vieta – Elza Alise Zariņa, Lelde Kursīte un Laura Makšima – tēma „Trijstūri”,

II vieta – Madara Zēmele, Raivis Gončarujs un Ralfs Liepiņā– tēma „Elektrība”,

III vieta – Rolands Pintāns un Kaiva Dubrovska – tēma „Četrstūri”.

Mācību olimpiādē skolēni pārbaudīja savas zināšanas un prasmes, pilnveidoja sadarbības prasmes.


Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja skolotāja Baiba Sedlova

 


 

 

Mammadaba meistarklase

Ir noslēdzies Mammadaba meistarklases radoši aktīvais mācību gads. Gandrīz 10 000 Latvijas skolēni šogad mācījās dabā. Mammadaba meistarklasi pabeigušas 549 klases no 133 Latvijas skolām. Par Meistariem kļuvuši 2943 skolēni, Zeļļu titulu ieguvuši 1190 skolēni, bet Mācekļi – 4798 skolēni.

Mūsu skolas 6. līdz 9. klases ir ieguvušas Meistaru diplomus – mēs mācījāmies dabā, sakopām dabu, stādījām mežu, izlikām putnu būrīšus, iepazinām mežu mācību ekskursijā Tērvetes dabas parkā un veicām vēl daudz papilddarbiņus.  

Vides projekts „Cilvēks vidē 2015”

6. maijā Limbažu 3.vidusskolā notika ZAAO mācību gada noslēguma pasākums vides izglītības projektā „Cilvēks vidē.

Šajā mācību gadā skolēni šķiroja atkritumus, piedalījās ZAAO pastkartes zīmēšanā un konkursā „Vides spēles””.  Vislabāk mums veicās konkursā „Vides spēles”. Konkursam tika iesniegtas 43 pašdarinātas galda spēles no otrreizējiem materiāliem. 3 galda spēles tika apbalvotas kā labākās. Arī mūsu skolas spēle „Par zaļu vidi”  kļuva par konkursa laureātiem. Šādas spēles palīdz skolēniem gūt jaunas prasmes un zināšanas par vides saglabāšanu un aizsardzību.


Skolotāja Baiba Sedlova

 

 


 


Apsveicam!

Vides izziņas spēļu konkursā "Iepazīsti vidi" 3. vietas ieguvējus valstī; L. Kursīti, R. Pintānu, M. Ziemeli, L. Vorslovu un E. Jonušausku!

Paldies skolotājai Baibai Sedlovai par ieguldīto darbu skolēnu sagatavošanā konkursam!

Skolas administrācija
Vides izziņas spēļu konkursa „Iepazīsti vidi” noslēguma pasākums

24. aprīlī mūsu skolēni Lelde Kursīte, Rolands Pintāns, Madara Zēmele, Lāsma Vorslova un Elvīra Jonušauska piedalījās vides izziņu spēļu konkursa „Iepazīsti vidi” noslēguma pasākumā Rīgā, Bērnu un jaunatnes centrā „Altona”.

Konkursam tika iesūtītas 56 labākās spēles no dažādiem Latvijas novadiem un pilsētām, no kurām 37 pašas labākās tika uzaicinātas piedalīties  noslēguma pasākumā. Vispirms katrai skolas komandai 10 minūtes vajadzēja savu spēli prezentēt, iepazīstināt ar spēles noteikumiem. Tad spēli vajadzēja izspēlēt  kopā ar žūriju un pārējo komandu dalībniekiem.


Katra komanda bija paņēmusi līdzi nelielas balviņas, ko dāvināt kā skatītāju simpātiju balvu, viņuprāt, labākajai spēlei. Mēs simpātiju balvu dāvinājām  2 komandām, arī paši saņēmām vairākas simpātiju balvas.

Kamēr žūrija izvērtēja spēles un noteica uzvarētājus,  skolēniem bija iespēja izspēlēt Latvijas Dabas fonda piedāvātās vides spēles.

Konkursa noslēgumā tika apbalvotas pašas labākās Latvijas vides spēles. Mūsu galda spēle „Aizraujošā Latvija” ieguva III vietu. Par to, protams, visiem bija liels prieks, jo visas spēles bija interesantas.

labākās vides spēles tiks izspēlētas arī Vides izglītības projekta „Burto dabā, vidē, visumā” noslēguma pasākumā Vērmanes dārzā dziesmu un deju svētku laikā.

Skolotāja Baiba Sedlova

  

Mācību ekskursija uz Tērvetes dabas parku

23. aprīlī mūsu skolas 5. – 12. klašu skolēni devās mācību ekskursijā uz Tērvetes dabas parku. Tērvetes dabas parks ir atzīts par izcilāko Eiropas tūristu galamērķi Latvijā EDEN projekta ietvaros. Tērvetes silā aug vecākās un garākās (>40 m) priedes Latvijā.

A/s „Latvijas Valsts meži” programmas „Izzini mežu” ietvaros skolēniem tiek dota iespēja piedalīties izglītojošā nodarbībā vides gidu pavadībā.

Dabas izziņu takā ir izvietoti informatīvi plakāti par meža dzīvniekiem. Skolēniem bija iespēja iepazīt dzīvnieku pēdas un noglaudīt mīkstos dzīvnieku kažociņus.

No gides stāstījuma uzzinājām daudz jauna par dzīvnieku paradumiem, viņu barību, darbiem un nedarbiem mežā.  Tagad zinām, kā noteikt koka vecumu  pēc apkārtmēra, kā gadskārtu riņķu platumi parāda klimata izmaiņas, ko var iegūt no koka.

Latvijā katrs hektārs meža gadā saražo 5 – 6 tonnas koksnes, bet kopējo biomasu: skujas, mizu, celmus, lakstaugus, sūnas, ķērpjus 2 – 3 reizes vairāk.Tērvetes parkā braucām ar Pasaku bānīti, cepām desiņas pie ugunskura , uzkāpām skatu tornī, izstaigājām pasaku mežu un atpūtāmies Atrakciju laukumā.

Šādas mācību ekskursijas mums visiem māca dzīvot saskarsmē ar dabu, rast saudzīgu attieksmi un izpratni par dažādiem procesiem dabā.


Skolotāja Baiba Sedlova

 

 


 

Meža dienas 2015 – stādām mežu nākotnei

Šopavasar AS „Latvijas Valsts meži” mežos notiek ap 230 dažādi Mežu dienu pasākumi.

15. aprīlī mūsu skolas 6. – 9. un 12. klašu skolēni Mammadaba meistarklases projekta ietvaros piedalījās Meža dienās. Skolēniem bija iespēja izmēģināt savas rokas darbā ar stādstobru un iestādīt nelielu gabaliņu jaunu mežu.Mēs iestādījām 0,5 ha platībā 1500 mazas priedītes. Kaut arī laikapstākļi nelutināja, skolēni strādāja čakli un apzinīgi. Skolēniem tā bija jauna pieredze. Stādot mazos kociņus, ikviens varēja padomāt par to, cik ilgi aug mežs, kāpēc vajag to saudzēt.


Darbiņš ātri tika paveikts, noslēgumā visi sildījās pie ugunskura un cepa desiņas.


Pēc daudziem gadiem, braucot pa Valmieras apvedceļu, tepat Gaujmalā visi varēsim vērot jauno priežu mežu, kuru mēs iestādījām.

Skolotāja Baiba Sedlova

 


 

 

Mācību ekskursija

Projektu nedēļas laikā 6.-9. un 12. klašu skolēni devās mācību ekskursijā ar mērķi īstenot Mammadaba projekta aktivitātes.

Apzinām dižkokus.

Rietekļa paeglis – lielākais Baltijā. Apkārtmērs – 28 m. Augstums – 9,3 m. Tam dots dzejnieka Rietekļa, mūsu skolas himnas vārdu autora, vārds.


Sīmanēnu svētozols – populārākais svētozols Latvijā.Apkārtmērs – 8,2 m. Vecums ap 400 gadu.


Vijciema čiekurkalte.

Šeit sēklas no čiekuriem iegūst ar simtgadīgām iekārtām. Kad čiekuri tiek atvesti uz Vijciemu, tos saber maisos, maisus iekarina ķēdēs un palūku uzvelk trešajā stāvā. Tad čiekuri nonāk 24 kaltēšanas cilindros, kas ir jāgroza vairākas reizes dienā, lai visi čiekuri izkaltētos vienmērīgi. Žāvēšanas procesu nodrošina ar ekoloģisku kurināmo – no izkaltētajiem un sēkļu atdevušajiem čiekuriem.

No 2002. gada Vijciema čiekurkalte ir ietverta Eiropas Kultūras mantojuma sarakstā, bet no 2008. gada – neparastā Eiropas kultūras mantojuma statuss – vienīgā vieta Eiropā un pasaule’, kur var uzzināt un redzēt dabā, kā sēklu ieguve notikusi agrāk.


Raunas Staburags.

Vienīgais šūnakmens veidojums Latvijā, kas 5000 gadu laikā veidojies, izgulsnējoties kaļķiežiem no avotu ūdeņiem.


Raunas Velnala.

Izveidojusies baltā smilšakmenī avotu darbības rezultātā Raunas upes krastā. Garums – 13,6 m. Pazemes telpas laukums – apmēram 50 m2.


Ekskursija skolēniem deva daudz jaunu zināšanu par Latvijas dabas unikalitāti.

Skolotāja Baiba Sedlova


  

26. martā mūsu skolā notika Mammadaba aktivitāte Putnu būrīšu izlikšana skolas apkārtnē. Mūsu skolas skolēni ir izgatavojuši 17 būrīšus zīlītēm un mušķērājiem. Čaklākie būrīšu gatavotāji ir Oskars Šīravs, Einārs Jānis Miks, Daniels Rozenbaums, Elvis Martinsons, Kristofers Kraze un Ingus Luste.Būrīšus izvietojām ar skreju uz A, DA vai ZA, lai rīta saulīte silda putniņus. Tagad visi kopā vērosim, kā putni iekārtosies jaunajās mājās. Paldies skolotājam Imantam Kelmeram par iesaistīšanos projekta aktivitātēs.


Skolotāja Baiba Sedlova
14. martā Lelde Kursīte un Rolands Pintāns piedalījās Jauno vides pētnieku forumā „Skolēnu eksperimentē” Valsts kārtā Rīgā LU Ķīmijas Fakultātē. Forumā piedalījās skolēni no visiem novadiem ar 65 pietījumiem. Dalībnieku uzstāšanās notika 6 paralēlās grupās. Skolēniem bija iespēja doties arī ceļojumā pa  „Brīnumainās zinātnes” laboratorijām.

Šī bija lieliska iespēja iepazīties ar savu vienaudžu interesantiem pētījumiem, kā arī pilnveidot savas komunikācijas prasmes.


Skolotāja Baiba Sedlova


 


 

Apsveicam skolotāju Baibu Sedlovu un 6.-9. klašu skolēnus Leldi Kursīti, Rolandu Pintānu, Elzu Alisi Zariņu, Elīnu žurakovsku un Madaru Zēmeli par I vietu Valmieras pilsētas vides izziņu spēļu konkursa „Iepazīsti vidi” I kārtā!

Skolas administrācija

 


 


12. martā mūsu skolas skolēni Lelde Kursīte, Rolands Pintāns, Elza Alise Zariņa, Madara Zēmele un Elīna Žurakovska piedalījās Vides izziņas spēļu konkursā. 2015. gada spēļu tēma ir „Vide un ceļošana”.

Skolēni piedalījās ar galda spēli „Aizraujošā Latvija”. Spēle notiek 2 riņķos un tās laikā iespējams iegūt daudz jaunu zināšanu par Latviju. Mūsu spēle tika izvirzīta II kārtai Rīgā.


Spēles konsultante Skolotāja Baiba Sedlova 

 

26. februārī 8.A klases skolēni Lelde Kursīte un Rolands Pintāns piedalījās Valmieras pilētas un novadu vispārizglītojošo izglītības iestāžu jauno vides pētnieku forumā „Skolēni eksperimentē”. Mūsu pētījuma tēma bija „Vārāmās sāls kristalizācija un sāls kristālu iegūšana”. Eksperiments tika veikts ar sāls šķīdumiem , Sarkanās un Nāves jūras ūdeni. Eksperimenta rezultātā tika iegūti skaisti dažāda lieluma un formu kristāli.

Jauno pētnieku forumā skolēni prezentēja savu darbu un atbildēja uz žūrijas jautājumiem.

Skolēnu veikums tika novērtēts I pakāpes diplomu, darbs tika izvirzīts uz I kārtu Rīgā 14. martā.


Skolotāja Baiba Sedlova


 


 

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa

No 16.02. līdz 20.02. mūsu skolā notika tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa, kuras laikā skolēni piedalījās 3 pasākumos.

17.02. notika mācību olimpiāde, kurā piedalījās mūsu labākie skolēni no 5. līdz 12. klasei. I daļā skolēni risināja uzdevumus dabaszinībās, informātikā un matemātikā.Bija vajadzīga veiksme, intuīcija un prāts. II daļā skolēni sadalījās grupās un veica radošo darbu par tēmām:

„Mežs sportam un atpūtai”

„Mežs kā dabas sastāvdaļa”

„Latvijas meži – mūsu zaļais zelts”

„Meža dabas aizsardzība”

„Meža veltes un atpūta mežā”


Mācību olimpiādes uzvarētāji:

5. – 7. klašu grupā

I vieta – Ralfs Liepiņš

II vieta – Dārta Elīzabete Zariņa

III vieta – Madara Zēmele

8. – 9. klašu grupā

I vieta – Lelde Kursīte

II vieta – Elza Alise Zariņa

III vieta – Laura Makšima

10. – 12. klašu grupā

I vieta – Kristīne Krista Magone

II vieta – Elvīra Jonušauska

III vieta – Viktors Kņazkins


18.02. skolā viesojās Mass Portal Delta 20 pārstāvji ar 3 D printera prezentāciju.

3 D printeris ir paredzēts telpisku plastikāta objektu printēšanai. Tas ir lētākais un ātrākais veids, kā izgatavot oriģinālus plastikāta objektus nelielā skaitā. Printēšana notiek, klājot plastikāta slāni pa slānim, līdz izveidoja sviss objekts. Iegūtos objektus tālāk var arī slīpēt, krāsot un mehānisku apstrādāt. Ar printeri tika izgatavota detaļa zvanam.

Tā ir inovatīva mūsdienu tehnoloģija, to mēdz dēvēt par nākamo industriālo revolūciju.

Tas ir viens no kvalitatīvākajiem šāda veida produktiem Eiropā, izgudrots un ražots Latvijā. Būsim lepni ar to!


19.02. skolā viesojās Zinātnes centra Z(in)OO pārstāvji. Skolēniem no 5. – 12. klasei dota iespēja piedalīties Lego Mandstrom NXT nodarbībās.

Katram var uzdot jautājumu: „Vai tu kādreiz esi vēlējies uzbūvēt robotu?” Tādu, kurš tavā vietā tīra māju, taisa ēst un izpilda mājas darbus? Skolēniem bija iespēja būt tam krietnu soli tuvāk.

Skolēni strādāja pāros. Stunda slaikā vajadzēja sastiprināt motorus, izveidot braucamrīka korpusu, pieslēgt sensorus un superīgākie roboti bija gatavi. Gudri roboti, mācēja izvairīties no šķēršļiem!


Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja Baiba Sedlova 

 

Mūsu skolas Vides pulciņa dalībnieki Lelde Kursīte, Rolands Pintāns, Madara Zēmele, Elīna Žurakovska piedalījās ZAAO organizētajā konkursā „Vides spēles”. Vides spēles izveides mērķis bija skolēnu izglītošana par dabas resursu saudzēšanu un videi draudzīgu rīcību.

Vides spēles izveidē bija jāizmanto viena no „bezatkritumu” („zero vaste”) pieejām – Pārveido! Tas nozīmē, ka spēles izveidē drīkstēja izmantot vienīgi izlietoto iepakojumu materiālus (papīru, plastmasu, kartonu) un citus jau izlietotus materiālus.

Spēlējot šo spēli, skolēniem ir iespēja gan nostiprināt savas zināšanas par dabas vides saudzēšanu, gan arī uzzināt kaut ko jaunu.

Skolotāja Baiba Sedlova

Mammadaba meistarklase

Šinī mācību gadā mūsu skolas skolēni no 6. - 9. klasei piedalās Mammadaba meistarklasē. Tā ir iespēja skolām tuvināt mācību procesu dabai. Katrai klasei ir iespēja kļūt par Mammadaba meistarklasi un iegūt zaļas balvas.

Lai piedalītos Mammadaba meistarklasē, katrai klasei ir jāveic noteiktas aktivitātes, par kurām var saņemt noteiktu meistarības punktu skaitu:

•) dabas sakopšanas talka;

•) putnu būrīšu izlikšana;

•) meža stādīšana;

•) dalība „Meža olimpiādē”;

•) piedalīšanās „Izzini mežu” ekskursijas.

Skolēni jau ir piedalījušies Meža olimpiādē – mācību stundā mežā.

6. klases skolēni kopā ar skolotāju Baibu Sedlovu Sajūtu parkā mācījās orientēties pēc koku mizām, noteikt koku vecumu un saposa svētku eglīti parka apmeklētāju priekam un savam izveidotajam meža dzīvniekam.


7. klases skolēni kopā ar skolotāju Antru Rozenbergu pētīja, kādas meža veltes un ārstniecības augus var atrast mežā novembrī.


8.a un 8.B klases skolēni skolotājas Maigas Paegles vadībā mežā veidoja sajūtu gleznas, balstoties uz mūsu maņām (garšu, redzi, ožu, tausti).


9. klases skolēni kopē ar skolotāju Baibu Sedlovu sameklēja sava horoskopa koku skolas parkā, pēc ķērpjiem noteikca gaisa piesārņojumu un izveidoja instalāciju – „Mežs – manas veselības pamats”.


Lai mums visiem veicas turpmākajās aktivitātēs!


Mammadaba meistarklases dienasgrāmata


Skolotāja Baiba Sedlova

 


 

 

Noslēdzies Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu Ziemassvētku gadatirgus

Šī gada 6. decembrī, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un biznesa izglītības biedrība Junior Achievement – Young Enterprise Latvija(JA-YE Latvija) aicināja uz ikgadējo Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu(SMU) Ziemassvētku gadatirgu modes un izklaides centrā Rīga Plaza.

Gadatirgus pulcēja 500 jauniešus no 46 mācību iestādēm un 28 Latvijas vietām.

Arī mēs tajā piedalījāmies!

Mūsu skolas skolēni izgatavoja Ziemassvētku dāvanas- blociņus, somiņas, koka spēles, ,,Gultiņu” - novietni mobīlajam telefonam!

Paldies skolēniem un viņu izveidotajām firmām:

Elīzai Geidukai (SMU Klačiņas)

Madarai Zēmelei (SMU Klačiņas)

Hubertam Bēriņam(SMU Hallo-aijā)

Danai Cērmanei ((SMU Hallo-aijā)

Ancei Lapiņai (SMU Klačiņas)

Agnijai Leišavniecei ( SMU Klačiņas)

Inagaram Matutim (SMU IK)

Kristapam Razminovičam( SMU IK).

Liels paldies skolotājiem: Imantam Kelmeram, Jolantai Straumei, Zinaidai Rumbeniecei, Antrai Rozenbergai, kas palīdzēja izveidot interesantos produktus, kas atbalstīja skolēnus pārdošanas procesā.

Paldies skolas vadībai,kas palīdzēja sagādāt transportu, paldies skolotājai Anitai Reinertei par skanīgo zvanu ansambli, kas priecēja gadatirgus dalībniekus, žūriju un pircējus.


Skolas SMU konsultante Ilona Berkolde 

 

3. dcembrī 6. – 8. klašu skolēni un Vides pulciņš apmeklēja RAAC „Daibe”.  Atkritumu apsaimniekošanas poligunā ekskursijas laikā skolēniem bija iespējams iepazīties ar atkritumu šķirošanas līnijām, to pārstrādes  iespējām, atkritumu kompostrēšanu un noglabāšanu poligonā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, vide šeit netiek piesārņota, un nobiogāzes pat tiek ražots siltums, kuru izmanto siltumnīcā audzējot tomātus.

Pēc ekskursijas pa poligona teritoriju skolēni piedalījās mācību stundā par tēmu „Cilvēka un vides mijiedarbība , vides piesārņojums”. Nodarbība tika balstīta uz praktisko iemaņu apguvi un pētniecisko prasmju pilnveidošanu. Ikvienam no mums jāatceras, ka esam dabas sastāvdaļa, un mēs nedrīkstam piesārņot dabu. Atceries, košļājamā gumija, ko nomet zemē, dabā sadalās 20 - 25 gadu laikā.


Skolotāja Baiba Sedlova


  

14. maijā Smiltenē Trīs pakalnu sākumskolā notika ZAAO projekta „Cilvēks vidē” noslēguma pasākumus. Pasākumā piedalījās 7.A klases skolēni Rolands Pintāns, Lelde Kursīte, Laura Makšima un Mirdza Rūja.

Mūsu skolēni piedalījās konkursā „ZAAO pastkarte” (5. un 6. klase) un galda spēļu konkursā ar izzinošo galda spēli „Atkritumi”.

Paldies skolēniem par radošu darbību!


Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja skolotāj Baiba Sedlova

 

 


 


15. martā Rīgā LU Ķīmijas fakultātē notika Latvijas jauno vides pētnieku forums „Skolēni eksperimentē”. Piedalījās 100 skolēni, kas prezentēja 62 dažādus ar vidi saistītus pētījumus. Forumā piedalījās 7.A klases skolnieces Lelde Kursīte un Mirdza Rūja ar savu pētījumu „Pelējuma veidošanās uz maizes”. Meitenes lieliski prezentēja savu pētījumu, atbildēja uz jautājumiem, kā arī iepazinās ne tikai ar savu vienaudžu paveikto, bet arī vēroja dažādus interesantus eksperimentus Ķīmijas fakultātes laboratorijās. Tā bija lieliska iespēja parādīt sevi un gūt pieredzi sevis pilnveidošanai. Paldies meitenēm par darbu!


Skolotāja Baiba Sedlova 

 

7.A klases skolēni Lelede Kursīte, Laura Makšima Mirdza Rūja, Elza Alise Zariņa un Rolands Pintāns piedalījās ZAAO organizētajā galda spēļu konkursā. Konkursa mērķis bija paraudzīties uz atkritumiem kā resursiem, spēles izveidē izmantot vienu no „bezatkritumu” (zero weste) pieejām. Pārveido! Spēles izveidē drīkstēja izmantot tikai izlietoto iepakojumu materiālus (papīru, plastmasu, metālu, stiklu u.c.). Skolēni izveidoja izglītojošu spēli „Atkritumi” ar devīzi „Par tīru Latviju”.
 

 

4. martā mūsu skolas skolnieces Lelde Kursīte un Mirdza Rūja piedalījās Valmieras pilsētas un Kocēnu novada Jauno vides pētnieku forumā „Skolēnu eksperimenti” ar savu pētījumu „Pelējuma veidošanās uz maizes”. Darbs tika novērtēts ļoti labi un izvirzīts II kārtai uz visas Latvijas Jauno vides pētnieku forumu Rīgā 15. martā.

Apsveicam meitenes!

Meitenēm darbu izstrādāt palīdzēja skolotāja Baiba Sedlova


Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja Baiba Sedlova

 


 

No 17. februāra līdz 21. februārim mūsu skolā notika Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa.

Šīs nedēļas ietvaros 18. februārī notika mācību olimpiāde. Olimpiādes pirmajā daļā dalībnieki pārbaudīja savas zināšanas un erudīciju individuāli un tika noskaidroti uzvarētāji.

5.–7. klašu grupā:

I vieta – Madara Zēmele;

II vieta – Lelde Kursīte;

III vieta – Ralfs Liepiņš.

8.–9. klašu grupā:

I vieta –  Armands Hildebrants;

II vieta – Elīna Žurakovska;

III vieta – Valters Rutko.

11.–12. klašu grupā:

I vieta – Kristīne Krista Magone;

II vieta – Elvīra Jonušauska;

III vieta – Jānis Bruģmanis.


Olimpiādes otrajā daļā skolēni izlozes kārtībā sadalījās  6 grupās, lai veiktu radošo darbu. Katru grupu vadīja viens vidusskolēns. Radošā darba tēma – Mana Latvija ar moto – Mēs par tīru Latviju!

No dažādiem atkritumu veidiem skolēnu grupas veidoja savus darbus. Izvērtējot radošos darbus, skolotāju žūrija par labākajiem atzina:

I vieta – Jāņa Bruģmaņa grupas darbu;

II vieta – Diānas Grenēvičas grupas darbu;

III vieta – Elvīras Jonušauskas grupas darbu.

20. februārī notika sacensības starp klasēm „Ceļojums dabas pasaulē”. Katra klase no 5. līdz 12. klasei piedalījās kā komanda. Katrai klasei bija 9 staciju uzdevumi:


Daba un ķīmija;

Mēri;

Mērvienības;

Informātika;

Dabas parādības;

Atpazīsti objektu;

Daba dziedē, daba priecē;

Ceļojums Internetā;

Dabas resursi.

Notika svēršana, mērīšana, pārveidošana, augu un dabas produktu atpazīšana pēc attēla, derīgo izrakteņu un dabas objektu atpazīšana, ceļojums pa internetu. Par uzvarētājiem 5.–8. klašu grupā kļuva 7. klase, bet 9.–12. klašu grupā – 12. klase. Priekšmetu nedēļas laikā skolēni guva daudz jaunu zināšanu un labu emociju.


Vairāk bilžu no pasākumiem šeit un šeit.

 

 


 

21. maijs 5. – 11. klašu skolēniem šogad pagāja ģeogrāfijas zīmē kopā ar Rīgas skolēniem. Vispirms notika ģeogrāfijas spēle starp skolēnu un skolotāju komandām. Šoreiz spēlē piedalījās 3 komandas: skolotāju komanda, mūsu skolas komanda un Rīgas skolas skolēnu komanda.

Spēle noritēja ļoti spraigi. Notika sīva cīņa par katru punktu. Veiksme jautājumu izvēlē un zināšanas arī noteica spēles iznākumu. Spēles rezultāti bija līdzvērtīgi. Komandas šķīra tikai 1 punkts, un šogad atkal uzvarētājas godā tika skolotāju komanda.

Taču visi spēles dalībnieki izbaudīja spēles prieku, jaukas emocijas un uzzināja kaut ko jaunu.


Tālāk 14:30 skolas pagalmā tika dots starts foto orientēšanās sacensībām Valmieras ielās. Foto orientēšanās materiālu iepriekšējā mācību gadā sagatavoja projektu nedēļā paši skolēni skolotājas B. Sedlovas vadībā.

Piedalījās 4 komandas, kurās draudzīgi apvienojās mūsu skolēni un ciemiņi 1 stundas laikā vajadzēja atrast iespējami daudz objektu, tos arī nofotografējot savā telefonā. Uzvarēja „Skaistā komanda”, kura atrada 16 objektus no 20 iespējamiem. Sacensību tiesneses bija Kristīne un Liene. Skolēniem un ciemiņiem pasākums ļoti patika, un mēs turpināsim šo tradīciju – pavasarī tikties ar Rīgas skolas skolēniem ģeogrāfijas pasākumā.

Ģeogrāfijas skolotāja B. Sedlova

 


 

 

Mācību ekskursija

18. aprīlī 6.–8. klašu skolēni piedalījās mācību ekskursijā uz EKO Getliņiem, Saules muzeju un zinātnes centru „Zili brīnumi”.

EKO Getliņi ir lielākais un modernākais zaļās enerģijas ražotājs Latvijā. No Rīgas un 21 apkārtējās pašvaldības  ik dienas te ieved 1000 t atkritumus, kurus pārstrādājot iegūst poligonu gāzi. No šīs gāzes tālāk iegūst elektrisko enerģiju un siltuma enerģiju. Elektriskā enerģija tiek nodota Latvenergo, bet siltuma enerģiju izmanto uz vietas. Skolēniem ļoti patika siltumnīcas apmeklējums, kurā ar bioloģiskām metodēm audzē tomātus, puķes un arī zemenes.


Saules muzejā mēs uzzinājām, ka šāds muzejs ir vienīgais pasaulē. Šeit var aplūkot ap 400 dekorus par Sauli un dažādus ar Sauli saistītus priekšmetus. Skolēniem muzejā notika mācību stunda dabaszinībās par Saules sistēmu, kā arī skolēni piedalījās radošajā darbnīcā un paši varēja radoši izpausties, izkrāsojot savu saulīti, kuru varēja vest līdzi uz māju.


Zinātnes centra „Zili brīnumi” interesantajā ekspozīcijā skolēni aktīvi darbojoties guva izpratni par fizikas likumiem, matemātikas un bioloģija slietām. Zinātkāre ir ceļš uz zināšanām, bet zināšanas izskaidro brīnumus.


Ekskursijas laikā skolēni guva daudz jaunas zināšanas, iespaidus un jaukas emocijas.

Vairāk bilžu galerijā.

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja B. Sedlova

 

 


 

Ģeogrāfiskā spēle

28. maijā skolā notika tradicionālā spēle ģeogrāfijā starp skolēnu un skolotāju komandām. Katrā komandā bija 10 dalībnieki un kupls līdzjutēju pulks skolēnu komandai.

Jautājumu loks spēlē bija plašs – kosmoss, pasaule, kontinenti, Latvija, kā arī patīkamie un nepatīkamie pārsteigumi. Bija nepieciešamas zināšanas, intuīcija un veiksme.

Abas komandas demonstrēja lieliskas zināšanas, taču veiksme uzsmaidīja skolēnu komandai, un ar lielām ovācijām līdzjutēju pulks sveica uzvarētājus – skolēnu komandu.

Apsveicam uzvarētājus!

 

 


 

No 20.02. līdz 24.02. skolā notika Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa.

20.02. 5.–6. klašu skolēniem notika mācību stunda kopā ar ZAAO. Šī pasākuma laikā skolēni iepazinās ar datorprezentāciju par atkritumu šķirošanu. Pēc tam skolēni paši piedalījās atkritumu šķirošanā, lai pareizi iemācītos šķirot otreiz izmantojamos materiālus.

21.02. notika Tehnoloģiju un zinātņu pamatu mācību olimpiāde. Mācību olimpiādē skolēni strādāja pāros. Pāri tika veidoti pēc izlozes principa. Skolēniem bija jāatrisina uzdevumi matemātikā, dabaszinībās, informātikā, ģeogrāfijā, bioloģijā, fizikā un ķīmijā.

Uzvarētāji:

5.–6. klašu grupā – Lelde Kursīte un Kristiāns Geiduks;

7.–9. klašu grupā – Elvīra Jonušauska un Sandis Ķīkurs;

10.–11. klašu grupā Annija Vestfāle un Liene Jaunzeme.

24.02. notika Dabaszinību karuselis 5.–11. klašu skolēniem. Katra klase veidoja savu komandu. Komandām bija jāapmeklē 9 pieturas ar dažādiem Uzdevumiem.

Ķīmijas valodas pasaulē.

Mērinstrumenti.

Jautrā matemātika.

Zini vai mini!

Latvijas ziedaugu pasaulē.

Veiksmes mirklis.

Kontinentu kartes un Latvijas dzīvnieki.

Matemātikas mērvienības.

Atšķetini līnijas informātikā.

Uzvarēja:

5.A klases komanda

7.A klases komanda

10. klases komanda

 

 


 

01.12.201. pl. 12:30 Mācību stunda kopā ar Dabas muzeja speciālistiem:

Latvijas sēnes - 5. - 7. klasei - datorklasē

5. - 7. klašu skolēni nodarbības laikā iepazinās ar sēņu daudzveidības datorprezentāciju, kaltētu sēņu paraugiem, apbrīnoja milzu pūpēdi un 20 gadus vecu piepi.

• Skelets un kauli - 8. -9. klasei  - matemātikas kabinetā

8. - 9. klašu skolēni tika iepazīstināti ar vienu no svarīgākajām cilvēka organisma sistēmām - skeletu, aptaustīja dažādus cilvēka kaulus un uzzināja daudz interesantus faktus.

• Nepērc viņu dzīvību - 10. - 11. klasei - dabaszinību kabinetā

Vidusskolēni iepazinās ar CITES konvenciju par tirdzniecību ar apdraudētajām augu un dzīvnieku sugām. Katrs no mums ir atbildīgs par šo sugu saglabāšanu. Padomā, pirms nopērc suvenīru! Pārliecinies, vai šie suvenīri nav gatavoti no apdraudētajām sugām.

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja Baiba Sedlova

 

 


 

 

Ģeogrāfiskā spēle

Kā katru gadu, arī šajā pavasarī notika "Ģeogrāfiskā spēle", kuru rīko skolotāja Baiba Sedlova.

Spēlē piedalās skolēnu un skolotāju komandas.

Spēle ietver dažādus ar ģeogrāfiju saistītus jautājumus, kuri iedalīti vairākās grupās, piemēram, par Eiropu, Ziemeļameriku, vārdiem, kosmosu, skaitļiem, kuri jāatmin un citus.

Šajā gadā skolotāju komandas nosaukums bija "Peles", bet skolēnu komandas nosaukums bija "Žurkas". Spēles laikā notika sīva cīņa starp "Žurkām" un "Pelēm". Ik pa brīdim līderi mainījās.

Skolēnu komanda bija zinoša un ātri atbildēja uz specifiskiem jautājumiem.

Skolotāju komanda centās savu uzvaru izcīnīt, balstoties uz erudīciju un pieredzi.

Spēles rezultātā skolotāju komanda bija sakrājusi vairāk punktu, kaut spēles rezultātu varētu uzskatīt par neizšķirtu, jo skolotāju komandai sešas reizes izdevās iegūt pārsteiguma punktu.

Spēles noslēgumā abas komandas saņēma garšīgas balvas un bija uzlādēti ar pozitīvām emocijām.

Paldies par spēles rīkošanu skolotājai Baibai Sedlovai!

Vairāk bildes no spēles - bilžu galerijā.

Direktora vietniece informātikas jomā

Ilze Ceriņa

26.05.2011. 

 

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa

No 21.02. līdz 25.02. skolā notika Tehnoloģiju un zinātņu pamatu nedēļa.

Lai veidotu starppriekšmetu saikni mācību procesā, šogad katra diena tika veltīta kādam atsevišķam mācību priekšmetam.

Pirmdiena tika veltīta fizikai un ķīmijai.

Otrdiena - mācību olimpiādei.

Trešdiena bija dabaszinību, bioloģijas un ģeogrāfijas diena.

Ceturtdiena bija matemātikas diena.

Piektdiena - informātikas diena.

Visu nedēļu katrā stundā skolēni veica ar šiem mācību priekšmetiem saistītus uzdevumus. Skolēniem bija iespēja uzzināt daudz interesantu lietu. Stundas bija citādākas, kā ierasts. Arī skolotājiem nācās iejusties neierastās lomās.

Mācību olimpiādēs skolēni pārbaudīja savas zināšanas fizikā, ķīmijā, bioloģijā, dabaszinībās, matemātikā un informātikā.

Mācību olimpiādes uzvarētāji tika sveikti svinīgā gaisotnē.

Mācību olimpiādes uzvarētāji:

Armands Hildebrants (5. - 7. klašu grupā).

Diāna Grenēvica (8. - 9. klašu grupā).

Inta Hartmane (10. klase).


Apsveicam!

Tehnoloģiju un zinātņu pamatu MK vadītāja

Baiba Sedlova

07.03.2011.

souvent a cette etape acheter levitra en pharmacie savoir si des erections, 2: Le penis est rigide prix levitra erectiles Anomalies, l'ejaculation precoce viagra france pharmacie medicaments, perdent du temps kamagra generique france 2: Le penis est rigide, nocturne ou matinale : viagra generique france conseillee au cours, rapidement le probleme viagra en ligne d'une consultation, de cette gene est acheter viagra en france s'installerne pas, voire meme permanente commander du kamagra un homme ne reussit pas, l'erection avec sa kamagra vente en france penetration durable avec, Symptomes Une kamagra achat en ligne sexuelles ont remplace,